Włączyliśmy się w obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości Polski
Bieżący rok jest szczególnie ważny dla naszego zakładu. Z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r. pracownicy Zakładu Poprawczego w Kcyni wraz z wychowankami, zorganizowali wiele imprez dla środowiska otwartego. Wsparcia udzieliły nam instytucje kulturalne i samorządowe: Gminne Centrum Kultury i Biblioteki im. K. Prillowej w Kcyni oraz Urząd Miejski w Kcyni.
3 lutego i 19 maja zorganizowaliśmy dwie wycieczki autokarowe dla szerokiej rzeszy mieszkańców naszej gminy: „Śladami Walk Kompanii Kcyńskiej por. J. N. Sławińskiego w czasie Powstania Wielkopolskiego”. Uświetnili je wychowankowie naszego zakładu, przebrani w mundury powstańców wielkopolskich. Zaplanowana na wrzesień trzecia wycieczka będzie poświęcona najstarszym dziejom naszego regionu.
18 kwietnia, wspólnie z GCKiB w Kcyni, zorganizowaliśmy spotkanie poświęcone bohaterskim walkom polskich legionów w czasie I wojny światowej pt: „Szlakami II Brygady Legionów w Karpatach Ukraińskich”. Zostało ono połączone z wystawą archiwalnych zdjęć z epoki, współczesnego sprzętu turystycznego oraz pamiątek huculskich. Członkowie Koła Turystów Górskich im. Klimka Bachledy w Kcyni podzielili się swoimi wrażeniami z wypraw w Karpaty Ukraińskie. Zwrócili oni uwagę na życzliwość, otwartość i gościnność Ukraińców. Wiele wzruszeń przynosiło im zwiedzanie miejsc historycznych, związanych z walkami Polaków w tych dzikich górach. Na zaproszenie Gminnego Ośrodka Kultury w Damasławku podobne spotkanie zorganizowaliśmy 24 maja dla mieszkańców gminy Damasławek.
9 maja, na nasze zaproszenie, przyjechali do Kcyni pracownicy Komisji Rabinicznej do Spraw Cmentarzy przy Naczelnym Rabinie Polski M. Suldrichu: Remigiusz Sosnowski i Aleksander Szwarz. W imieniu Naczelnego Rabina Polski podziękowali oni dyrekcji, pracownikom i wychowankom Zakładu Poprawczego w Kcyni za zaopiekowanie się odnalezionymi na terenie zakładu macewami, a następnie za umieszczenie ich, zgodnie z obyczajem żydowskim, na kcyńskim cmentarzu żydowskim. Byli oni pełni podziwu dla odpowiedzialności oraz dojrzałości w zachowaniu wychowanków naszej placówki resocjalizacyjnej. Poprowadzili również dla mieszkańców naszego miasta i okolic ciekawie spotkanie pt: „ Zwyczaje i Symbole Żydowskie”. Poświęcone było ono głównie obyczajom związanym ze śmiercią i pogrzebem w kulturze żydowskiej. Wspólne spotkanie na cmentarzu przy złożonych na lapidarium macewach, pozwoliło lepiej zrozumieć wrażliwość Żydów na pewne aspekty ich tradycji i kultury. Natomiast nawiązana nić przyjaźni będzie miała wpływ na nasze postawy wobec Żydów i wyczucie na przejawy krzywdzących, często wynikających z niewiedzy i uproszczeń…
12 maja poprowadziliśmy wspólnie z Kcyńskim Stowarzyszeniem Historycznym „IV Rajd Rowerowy Szlakiem Bitwy z 3 Lutego 1919 roku”. Był on skierowany przede wszystkim dla młodych entuzjastów wycieczek rowerowych. Jego trasa wiodła przez tereny zaciętych walk sprzed 100 lat, a uczestnicy, porównując relacje powstałe po walkach w latach 20-tych i 30-tych XX wieku, mogli je dokładnie umiejscowić w określonym terenie. Mieli on możliwość, choć trochę wczuć się i zrozumieć dramatyczny przebieg tamtych wydarzeń.
Liczne imprezy związane z tak ważną dla nas wszystkich rocznicą odzyskania niepodległości, przynoszą wiele niezapomnianych wrażeń. Wychowankowie naszego zakładu, uczestnicząc w nich, mają okazję nie tylko lepiej poznać ten trudny dla Polski czas i poczuć klimat tamtych czasów, ale również zrozumieć, jak to jest być odpowiedzialnym organizatorem imprezy, podczas współpracy z różnymi instytucjami ze środowiska otwartego dla mieszkańców naszego miasta.
Autor: Redakcja