Pogoda sprzyja rowerowym wycieczkom

W dniu 22.05.2026 r. wychowankowie naszego ośrodka wzięli udział w drugiej wycieczce rowerowej „Szlakiem Przez Dolinę Noteci”. Celem tej wycieczki było zapoznanie się z zabytkami związanymi z osadnictwem niemieckim w XVIII i XIX w. w rejonie Kcyni  oraz pozostałościami młynów wodnych i innych urządzeń hydrologicznych  związanych  z aktywnym zagospodarowaniem doliny Noteci. Uczniowie mieli okazję poznać rozwiązania architektoniczne  (klasycystyczne i eklektyczne) zastosowane przez Kazimierza Stabrowskiego w rejonie  Kcyni w wielu pałacach na terenie Pałuk i Krajny. Zostały im omówione funkcje pałacu szlacheckiego w okresie zaborów na pograniczu Pomorza i Wielkopolski. Wychowankowie kształtowali również umiejętności tworzenia narracji historycznej na podstawie obserwacji zabytków kultury materialnej oraz myślenia przyczynowo-skutkowego.

J.M.

Autor: Redakcja