Dla rodziców

1. Regulamin odbywania odwiedzin do nieletniego Okręgowego Ośrodka Wychowawczego w Kcyni

  1. Nieletni umieszczony w ośrodku ma prawo do kontaktu z członkami rodziny oraz innymi osobami poprzez odwiedziny.
  2. Odwiedziny udzielane są w niedziele i święta od godz. 900 do 1700 (jednak nie dłużej niż 3 godz.). O przedłużeniu odwiedzin decyduje dyrektor zakładu lub osoba go zastępująca.
  3. Nieletni korzystający z prawa do kontaktu z osobami spoza zakładu w formie odwiedzin, zobowiązany jest do zgłoszenia tego faktu dyrektorowi zakładu.
  4. Zgodnie z pismem nadzorczym DSRiN w MS z dnia 25.10.2017 r. odwiedziny do nieletniego ośrodka, osób poniżej lat 15 mogą odbywać się wyłącznie w towarzystwie rodziców lub opiekunów.
  5. Odwiedziny nieletniego są nadzorowane przez pracownika upoważnionego przez ośrodka zakładu.
  6. Przez nadzór odwiedzin rozumie się przez zapewnienie porządku w czasie trwania odwiedzin, bez zapoznawania się z treścią rozmów.
  7. Nadzór nad odwiedzinami prowadzony jest poprzez monitoring wizyjny, za wyjątkiem zarządzeń sądu określających nadzór w obecności pracownika ośrodka.
  8. W przypadku, gdy kontakt nieletniego z osobami spoza ośrodka może stwarzać zagrożenie dla porządku prawnego, bezpieczeństwa lub porządku wewnętrznego ośrodka lub może wpłynąć niekorzystnie na przebieg toczącego się postępowania, proces resocjalizacji dyrektor ośrodka może ograniczyć lub zakazać tych kontaktów.
  9. Przepisu określonego w ust. 8 nie stosuje się do kontaktu nieletniego z obrońcą, pełnomocnikiem będącym adwokatem lub radcą prawnym, z właściwym urzędem konsularnym lub przedstawicielstwem dyplomatycznym, z organami ścigania, wymiaru sprawiedliwości i innymi organami państwowymi, organami samorządu terytorialnego, Rzecznikiem Praw Obywatelskich, Rzecznikiem Praw Dziecka, Rzecznikiem Praw Pacjenta, organami powołanymi na podstawie ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską umów międzynarodowych dotyczących ochrony praw człowieka oraz przedstawicielem niebędącym adwokatem ani radcą prawnym, który został zaaprobowany przez Przewodniczącego Izby Europejskiego Trybunału Praw Człowieka do reprezentowania nieletniego przed tym Trybunałem.
  10. O ograniczeniu lub zakazie kontaktów dyrektor ośrodka niezwłocznie zawiadamia nieletniego oraz na jego żądanie sąd rodzinny, podając powody tej decyzji. O ograniczeniu lub zakazie kontaktów nieletniego z rodzicami lub opiekunem dyrektor ośrodka niezwłocznie zawiadamia także sąd rodzinny, podając powody tej decyzji. Sąd może uchylić decyzję dyrektora ośrodka. Postanowienie może zostać wydane na posiedzeniu niejawnym.
  11. W ośrodku prowadzi się Wykaz osób odwiedzających wychowanka. Wpisu do wykazu dokonuje dyrektor ośrodka na pisemny wniosek nieletniego.
  12. Osoby nieujęte w wykazie nie mogą wejść do placówki na odwiedziny.
  13. Osoby przybywające na odwiedziny do ośrodka zobowiązane są posiadać i okazać dokument tożsamości ze zdjęciem (dowód osobisty, legitymacja itp.). W przypadku ich braku odwiedziny nie zostaną udzielone.
  14. Wejście i wyjście osób odwiedzających jest ewidencjonowane. W zakładzie prowadzi się Rejestr osób odwiedzających nieletnich OOW w Kcyni.
  15. Zabrania się wnoszenia na teren zakładu przedmiotów, których nie można posiadać
    w zakładzie. Należy przez to rozumieć przedmioty, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa i porządku w ośrodku, w szczególności: broń palna i biała, amunicja, narzędzia do cięcia metalu, środki służące do obezwładniania, środki odurzające i substancje psychotropowe, urządzenie do rejestracji dźwięku i obrazu itp. W przypadku ich znalezienia odwiedziny w danym dniu nie zostaną udzielone, a o powyższym fakcie zostanie poinformowany sąd – efektem może być wstrzymanie odwiedzin.
  16. Przedmioty, które nieletni otrzyma podczas odwiedzin podlegają Procedurze kontroli przedmiotów nieletniego OOW w Kcyni.
  17. Paczki, które nieletni otrzyma podczas odwiedzin, podlegają Procedurze kontroli paczki nieletniego OOW w Kcyni.
  18. Pieniądze dla nieletniego należy przekazać pracownikowi zakładu. Postępuje się z nimi zgodnie z Procedurą postępowania z depozytem nieletniego OOW w Kcyni.
  19. Dla zachowania porządku i bezpieczeństwa w zakładzie wobec osób odwiedzających nieletnich stosowana jest Procedura postępowania wobec osób wchodzących na teren OOW w Kcyni, niebędących pracownikami w nim zatrudnionymi.
  20. Nieletni przebywający w izbie chorych może przyjmować odwiedzających wówczas, gdy pozwalają na to względy medyczne.
  21. Podczas odwiedzin ośrodek umożliwia rodzicom/opiekunom kontakt/rozmowę z pracownikiem pedagogicznym.
  22. Nieletni i goście odwiedzający zobowiązani są do utrzymania porządku w sali odwiedzin.
  23. Inne terminy odwiedzin są możliwe do realizacji po uzyskaniu zgody dyrektora zakładu (tel. 52 384 71 17, wew. 31).

Sala odwiedzin

2. Zasady przesyłania paczek do wychowanków:

Podstawa prawna:

art. 87, art. 118. Ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich.

  1. Nieletni umieszczony w ośrodku może otrzymywać paczki z żywnością, książkami, ubraniem, obuwiem i innymi przedmiotami osobistego użytku.
  2. Paczka nieletniego umieszczonego w ośrodku podlega kontroli w obecności nieletniego.
  3. Kontrola paczki – rozumie się przez to oględziny i sprawdzenie opakowania paczki oraz kontrolę przedmiotów w niej zawartych, również z możliwością użycia urządzeń technicznych.
  4. Przedmioty, których nieletni nie może posiadać w ośrodku – należy przez to rozumieć przedmioty, które mogą spowodować zagrożenie lub naruszenie bezpieczeństwa ośrodka, zdrowia lub życia nieletniego, pracownika ośrodka lub innej osoby przebywającej na jego terenie, w szczególności: środki psychoaktywne (alkohol, dopalacze, narkotyki); leki, suplementy diety; substancje odurzające; broń palna i biała; amunicja; substancje łatwopalne (rozpuszczalniki, farby, gaz sprężony, benzyna, kleje na bazie rozpuszczalnika, materiały pirotechniczne, materiały samozapalne, materiały wybuchowe, źródła ognia); substancje chemiczne, czyszczące i żrące; substancje trujące; papierosy i wyroby tytoniowe (w tym e-papierosy, icosy); materiały radioaktywne; kosmetyki w aerozolu i na bazie alkoholu; przedmioty użytku medycznego (strzykawki, igły, skalpele); narzędzia ostre (agrafki itp.); sznury, kable, druty; urządzenia wykonane samodzielnie lub samodzielnie przerabiane, naprawiane, usprawniane podłączane do prądu; materiały o treściach pornograficznych, obscenicznych, rasistowskich, ksenofobicznych itp.; napoje energetyczne; narzędzia do cięcia metalu; maszynki do golenia – bez zgody pracownika ośrodka; pilniki, obcinaczki do paznokci – bez zgody pracownika ośrodka;  urządzenia służące do łączności i komunikowania się (telefony, zegarki z funkcją nagrywania i przesyłania informacji, smartwatche, radiomagnetofony, tablety, laptopy itp.) – bez zgody pracownika ośrodka; korespondencja zawierająca treści godzące w porządek prawny, bezpieczeństwo ośrodka lub w zasady moralności publicznej lub może wpłynąć niekorzystnie na przebieg toczącego się postępowania, procesu resocjalizacji; dokumenty potwierdzające tożsamość nieletniego; pieniądze (w tym przedmioty pozwalające dokonywać operacji finansowych); inne przedmioty zagrażające bezpieczeństwu i porządkowi ośrodka.
  5. Znalezione w trakcie kontroli paczki nieletniego przedmioty, których nieletni nie może posiadać w zakładzie, o których mowa w ust. 4, podlegają zatrzymaniu. Przedmioty, których właściciela ustalono, przekazuje się do depozytu albo przesyła się na koszt nieletniego do wskazanej przez niego osoby, instytucji lub organizacji. W uzasadnionym przypadku przedmioty te mogą być przesłane na koszt ośrodka. Przedmioty, których właściciela nie ustalono, podlegają zniszczeniu, z wyjątkiem pieniędzy i przedmiotów wartościowych, które przekazuje się do depozytu sądowego po uzyskaniu zezwolenia sądu na podstawie odpowiedniego stosowania przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. Z czynności zniszczenia przedmiotów sporządza się protokół. Przepisu nie stosuje się do przedmiotów, których posiadanie jest niezgodne z prawem; w takim przypadku zawiadamia się właściwe organy o podejrzeniu popełnienia czynu zabronionego.
  6. Nieletni podpisuje spis dokumentów i przedmiotów przekazanych do depozytu.
  7. Paczka nieletniego umieszczonego w ośrodku jest kontrolowana przez dyrektora ośrodka lub przez upoważnionego przez niego pracownika pedagogicznego.
  8. Paczki doręcza się nieletniemu niezwłocznie za pokwitowaniem.
  9. Osoba doręczająca paczkę nieletniemu sporządza w jego obecności spis jej zawartości.
  10. Decyzję w sprawach, o których mowa w pkt. 5, podejmuje dyrektor ośrodka.

3. Zasady przekazywania korespondencji do wychowanków:

Podstawa prawna:

art. 87, art. 116. Ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich.

  1. Korespondencja nieletniego umieszczonego w ośrodku podlega nadzorowi.
  2. Nadzór korespondencji – rozumie się przez to otwarcie listu i sprawdzenie jego zawartości, bez zapoznawania się z treścią pisma.
  3. W przypadku podejrzenia, że korespondencja nieletniego zawiera treści godzące w porządek prawny, bezpieczeństwo ośrodka lub w zasady moralności publicznej lub może wpłynąć niekorzystnie na przebieg toczącego się postępowania, proces resocjalizacji, korespondencja ta podlega także cenzurze.
  4. Cenzura korespondencji – rozumie się przez to zapoznanie się z treścią pisma oraz usunięcie części jego tekstu lub uczynienie go nieczytelnym;
  5. W przypadku stwierdzenia treści, o których mowa w pkt. 3, korespondencja nieletniego może zostać zatrzymana. W takim przypadku nieletniemu można przekazać ważną wiadomość zawartą w zatrzymanej korespondencji.
  6. Korespondencja nieletniego z podmiotami, o których mowa w art. 115 ust. 3 tj:
    1. obrońcą, pełnomocnikiem będącym adwokatem lub radcą prawnym,
    2. z właściwym urzędem konsularnym lub przedstawicielstwem dyplomatycznym,
    3. z organami ścigania, wymiaru sprawiedliwości i innymi organami państwowymi,
    4. organami samorządu terytorialnego,
    5. Rzecznikiem Praw Obywatelskich,
    6. Rzecznikiem Praw Dziecka,
    7. Rzecznikiem Praw Pacjenta,
    8. organami powołanymi na podstawie ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską umów międzynarodowych dotyczących ochrony praw człowieka oraz przedstawicielem niebędącym adwokatem ani radcą prawnym, który został zaaprobowany przez Przewodniczącego Izby Europejskiego Trybunału Praw Człowieka do reprezentowania nieletniego przed tym Trybunałem.

nie podlega nadzorowi, cenzurze i zatrzymaniu. Korespondencję tę przekazuje się bezzwłocznie bezpośrednio do adresata.

  1. Nieletniemu nie udostępnia się dołączonych do akt osobowych nieletniego albo złożonych do depozytu kopii korespondencji przed jej ocenzurowaniem oraz korespondencji zatrzymanej.
  2. Znalezione w trakcie nadzoru korespondencji nieletniego przedmioty, których nieletni nie może posiadać ośrodku, podlegają zatrzymaniu. Przedmioty, których właściciela ustalono, przekazuje się do depozytu albo przesyła się na koszt nieletniego do wskazanej przez niego osoby, instytucji lub organizacji. W uzasadnionym przypadku przedmioty te mogą być przesłane na koszt ośrodka. Przedmioty, których właściciela nie ustalono, podlegają zniszczeniu, z wyjątkiem pieniędzy i przedmiotów wartościowych, które przekazuje się do depozytu sądowego po uzyskaniu zezwolenia sądu na podstawie odpowiedniego stosowania przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. Z czynności zniszczenia przedmiotów sporządza się protokół. Przepisu nie stosuje się do przedmiotów, których posiadanie jest niezgodne z prawem; w takim przypadku zawiadamia się właściwe organy o podejrzeniu popełnienia czynu zabronionego.
  3. Korespondencja nieletniego umieszczonego w ośrodku jest nadzorowana i cenzurowana przez dyrektora ośrodka lub przez upoważnionego przez niego pracownika pedagogicznego.
  4. Decyzję o cenzurowaniu lub zatrzymaniu korespondencji nieletniego oraz decyzję w sprawach, o których mowa w pkt. 8, podejmuje dyrektor ośrodka.
  5. O cenzurze lub zatrzymaniu korespondencji nieletniego dyrektor ośrodka niezwłocznie zawiadamia nieletniego oraz na jego żądanie sąd rodzinny, podając powody tej decyzji. Sąd może uchylić decyzję dyrektora ośrodka. Postanowienie może zostać wydane na posiedzeniu niejawnym.
  6. Korespondencja nieletniego tymczasowo umieszczonego w okręgowym ośrodku wychowawczym, podlega nadzorowi i cenzurze.
  7. Korespondencja nieletniego jest nadzorowana i cenzurowana przez organ prowadzący postępowanie. Korespondencję przekazuje się za pośrednictwem organu prowadzącego postępowanie. Decyzję o zatrzymaniu korespondencji nieletniego podejmuje organ prowadzący postępowanie.
  8. W przypadku stwierdzenia treści, o których mowa w pkt 3, korespondencja nieletniego może zostać zatrzymana. W takim przypadku nieletniemu można przekazać ważną wiadomość zawartą w zatrzymanej korespondencji.
  9. Nieletniemu nie udostępnia się dołączonych do akt sprawy kopii korespondencji przed jej ocenzurowaniem oraz korespondencji zatrzymanej.
  10. Korespondencja nieletniego z podmiotami, o których mowa w pkt 6, nie podlega nadzorowi, cenzurze i zatrzymaniu. Korespondencję tę przekazuje się bezzwłocznie bezpośrednio do adresata.
  11. Znalezione w trakcie nadzoru korespondencji nieletniego przedmioty, których nieletni nie może posiadać w ośrodku, podlegają zatrzymaniu. Przedmioty, których właściciela ustalono, przekazuje się do depozytu albo przesyła się na koszt nieletniego do wskazanej przez niego osoby, instytucji lub organizacji. W uzasadnionym przypadku przedmioty te mogą być przesłane na koszt ośrodka. Przedmioty, których właściciela nie ustalono, podlegają zniszczeniu, z wyjątkiem pieniędzy i przedmiotów wartościowych, które przekazuje się do depozytu sądowego po uzyskaniu zezwolenia sądu na podstawie odpowiedniego stosowania przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. Z czynności zniszczenia przedmiotów sporządza się protokół. Przepisu nie stosuje się do przedmiotów, których posiadanie jest niezgodne z prawem; w takim przypadku zawiadamia się właściwe organy o podejrzeniu popełnienia czynu zabronionego.

4. Standardy ochrony małoletnich w Okręgowym Ośrodku Wychowawczym w Kcyni